Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane przez grzyby z królestwa Fungi (grzyby właściwe), gromady Chytridiomycota, rzędu Chytridiales, rodziny Synchytriaceae


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Królestwo Fungi, wchodzące w skład nadkrólestwa Eukaryota, skupia tzw. grzyby właściwe. Fungi są eukariotami nie posiadającymi plastydów. Przedstawiciele tego królestwa żywią się wyłącznie osmotroficznie, nigdy zaś fagotroficznie i nie mają fazy pseudopodialnej. Ściana komórkowa grzybów właściwych zawiera chitynę i ß-glukany. Mitochondria mają płaskie krysty i zwykle posiadają peroksomy. Komórki zawierają aparat Golgiego lub samodzielne cysterny. Przedstawiciele królestwa Fungi są organizmami albo jednokomórkowymi, albo strzępkowymi lub składającymi się z wielokomórkowych, coenocytycznych grzybni haploidalnych. Zarodniki tych grzybów zwykle nie posiadają wici, a gdy wici są obecne nigdy nie są one pokryte włosowatymi wyrostkami. Grzyby z królestwa Fungi rozmnażają się płciowo lub bezpłciowo. Stadium diploidalne u tych grzybów zwykle jest krótkie i saprotroficzne, mutualistyczne lub pasożytnicze.

Przedstawiciele rodziny Synchytriaceae tworzą plechę holokarpiczną i egzogenną względem cysty zoosporowej. W okresie dojrzewania plecha ta przekształca się w sorus, prosorus lub zarodnik przetrwalnikowy.

Patogeny z rodziny Synchytriaceae rozprzestrzeniają się lokalnie za pomocą zarodników pływkowych przy udziale wody. Ich rozprzestrzenianie się na większe odległości odbywa się przez zarodniki przetrwalnikowe rozprowadzane wraz z porażonymi organami roślin, kompostem lub obornikiem zawierającymi resztki porażonych roślin, wodę spływającą z zakażonych pól, grudki ziemi przenoszone narzędziami, kołami ciągników lub butami pracowników z porażonych pól.

Najbardziej znaczącym przedstawicielem rodziny Synchytriaceae jest:

  • Synchytrium endobioticum, wywołujące raka ziemniaka.
Góra: zrakowacenia pędu i bulwy ziemniaka; dół, od lewej: zrakowacenia pędu i bulwy ziemniaka (1), bulwy zienika z zrakowaceniami (2), rak bulwy (3)

W zrakowaceniach Synchytrium endobioticum tworzy grubościenne struktury zwane sporangiami zimowymi o średnicy 25-75 µm, które zawierają 200-300 zarodników. Sporangia są zgrupowane w cienkościennych sorusach.

Sporangium zimowe Synchytrium endobioticum

Na wiosnę, przy wyższej temperaturze i wilgotności, przezimowane sporangia kiełkują, uwalniając jednowiciowe zarodniki pływkowe o średnicy ca. 0,5 µm, które infekują komórki epidermy wrażliwej rośliny gospodarza. W zainfekowanych komórkach powstają sporangia letnie z nowymi zarodnikami pływkowymi. W sprzyjających warunkach proces ten może powtórzyć się wielokrotnie. Zainfekowane komórki podlegają hipetrofii i hipeplazmii, które są przyczyną zrakowaceń.

W warunkach niesprzyjających, np. przed zimą, zarodniki pływkowe łączą się, tworząc diploidalną zygotę. Zygota ta obłania się grubą ścianą i w ten sposób przekształca się w sporangium zimowe (zarodnik przetrwalnikowy). Na wiosnę zrakowacenia gniją, rozkładają się i uwalniają przetrwalnikowe sporangia zimowe. Diplodalne sporangia zimowe przerywają okres spoczynku, prawdopodobnie zachodzi w nich podział mejotyczny i wiele podziałów mitotycznych, po których zachodzi kiełkowanie z wytworzeniem jednowiciowych zarodników pływkowych.

Obecnie rak ziemniaka nie ma większego znaczenia z powodu skutecznego przestrzegania przepisów kwarantannowych i uprawiania odmian odpornych.


Cel ćwiczenia

1.
Poznanie objawów makro- i mikroskopowych raka ziemniaka występujących na bulwach.
2.
Poznanie cech etiologicznych Synchytrium endobioticum, czynnika sprawczego raka ziemniaka.

Materiał

Atlasy chorób ziemniaka. Bulwy ziemniaka z objawami raka ziemniaka.


Ćwiczenie

1.
Za pomocą atlasu chorób ziemniaka i w oparciu o bulwy ziemniaka porażone przez Synchytrium endobioticum narysuj i opisz objawy chorobowe raka ziemniaka.
2.
Oglądając materiał pod mikroskopem stereoskopwym wytnij żyletką z przekroju poprzecznego kilka cienkich fragmentów narośli bulwy ziemniaka zainfekowanej przez Synchytrium endobioticum. Przenieś wycinki do kropli kwasu mlekowego i przygotuj preparat mikroskopowy. Używając mikroskopu świetlnego narysuj i opisz zarodniki przetrwalnikowe wypełniające narośle. Zwróć uwagę na grubość i zabarwienie ściany zarodnika przetrwalnikowego.
3.
Zilustruj i opisz pełny cykl rozwojowy Synchytrium endobioticum.

Pytania

1.
Dlaczego obecnie Synchytrium endobioticum nie jest uciążliwym patogenem ziemniaka?
2.
Co znaczy, że rak ziemniaka jest chorobą kwarantannową?
3.
Czy Synchytrium endobioticum jest patogenem jednolitym biologicznie?
4.
W jaki sposób identyfikuje się rasy Synchytrium endobioticum?
5.
Wektorami jakiego wirusa są zarodniki pływkowe Synchytrium endobioticum?
6.
Czy Synchytrium endobioticum poraża system korzeniowy ziemniaka?
7.
Dlaczego rak ziemniaka jest chorobą kwarantannową?
8.
Czym różni się gametogamia od gametangiogamii?

Literatura

Schumann G. L. Selected plant pathogenic lower fungi. APS Press Slide Collections 1990.

http://en.wikipedia.org/wiki/Synchytrium_endobioticum